Vyšetřování průběhu funkce

Grafy vyšetřovaných funkcí.

Zabýváte-li se vyšetřováním průběhu funkce z čistého zájmu či během přípravy na zkoušku z matematické analýzy, jistě vás napadne, jestli by to nešlo vypočítat jinak než v ruce. Jednou z alternativních možností je počítání pomocí programu Maple.

Pomocí několika málo příkazů máte poměrně rychle vyšetřený celý průběh funkce, nevíte-li si rady, jaké příkazy použít, můžete použít poměrně propracovanou nápovědu.

A nyní k samotným funkcím: zpracovala jsem 20 funkcí (+1 testovací funkci). Všechny jsem vyšetřovala pomocí vlastní procedurky napsané v prostředí Maple V Release 5. Výstupem je jednak Mapleovský soubor, jednak několik HTML souborů.

Tedy neváhejte a VSTUPTE.

Teorie

Vyšetřování průběhu funkce se neobejde bez teoretických základů, můžete si tedy přečíst teoretický úvod v následujících formátech:

Příklady

Vyšetřovala jsem 20 jednoduchých funkcí. Výsledný soubor pro Maple si můžete prohlédnout nebo stáhnout: PRUBEHY.MWS, má 200kB.

Výsledky vyšetřování si můžete prohlédnout i ve formě html souborů.

Download

Chcete-li si prohlédnout vyšetřování průběhu funkcí i offline, astáhněte si OFF-LINE VERZI této stránky.

Můžete si i stáhnout verzi s těžšími funkcemi.

Tato stránka byla zpracována v rámci předmětu PRM042 - Matematika na počítači v letním semestru akademického roku 2002/2003. Zpracovala Jaroslava Schovancová.