Motivace

Russell Scott

Je tomu již více jak 150 let od jednoho nevšedního objevu. V té době mladý skotský inženýr Jhon Scott Russell prováděl experimenty pro navrhnutí optimálního tvaru plavebního průplavu.

Jednoho dne si do svých poznýmek zaznamenal: “Pozoroval jsem pohyb loďky, která byla rychle tažena podél úzkého kanálu párem koní, a která byla prudce zastavena, ne tak voda v kanálu, která byla uvedena do pohybu, shromážděná okolo přídě plavidla a která ji náhle opustila a valila se dopředu velkou rychlostí, nabývající tvaru velkého samostatného vzdutí, zakulaceného, hladkého a jasně určeného množství vody, které pokračovalo ve směru podél kanálu, očividně bez ztráty tvaru a velikosti rychlosti. Sledoval jsem ji na koňském hřbetu a předběhnul jsem ji, stále valící se rychlostí přibližně kolem 8 až 9 mil za hodinu, si udržela tvar okolo 30 stop. Její výška se postupně zmenšovala a po jedné až dvou mílích, jsem ji ztratil v ohybu kanálu. Až v měsíci v srpnu, jsem měl první šanci pohovořit o tomto pozoruhodném a krásném úkazu, který jsem nazval Wave of Translation“

Tato událost se stalal na Union průplavu v Hermistonu,poblíže areálu university Riccartonu, vysoké školy Heriot-Watt v Edinburghu.

Na základě tohoto objevu Scott Russel vybudoval rybník na vlastní zahradě a prováděl další výzkumy v oblasti vlastností solitonů (osamocených vln).

V roce 1876 Lord Raylegh potvrdil předpovědi Russela matematickými výpočty, které uveřejnil v Philosophical Magaznie. Dále v roce 1895 dva dánové D.J.Kortewerg a G. De Vries publikovali práci s názvem "Změna dlouhé vlny v podélném kanále, a na nový typ dlouhé stacionární vlny" neboli On the change of form of long waves advancing in a rectangular canal, and on a new type of long stationary wave..